🇵🇱 Varšava – poľský Fénix, alebo 10 dôvodov prečo navštíviť Varšavu
⏱️ doba čítania: 20 minút
Čo Vám napadne, keď sa povie slovo Varšava? Správne, že je hlavným mestom susedného Poľska. Čo ešte? Možno ešte tak Varšavská zmluva. A tam by som ja asi aj skončil. Rozhodnutie ísť do Varšavy bolo čisto spontánne. Navyše ak sa človek riadi cenou letenky a nie destináciou, tak aj náhodné. Cena letenky na predĺžený víkend (sobota – utorok) bola viac ako priaznivá – 28,50€. Pôjdeme to tam okuknúť. Len tak, zo zvedavosti. Pravdu povediac, blížiacim sa termínom odletu som sa do Varšavy aj tešil. Varšava je dnes skutočnou modernou európskou metropolou s takmer 1,8 miliónmi obyvateľov. Prvý krát sme tu využili aj „free walking tour“. Hoci nepatrí medzi TOP európske destinácie a nie je tak známa ako Krakov, či Gdansk, rozhodne má čo ponúknuť. Veď posúďte sami. 🙂
V článku nájdeš:
- praktické info, ktoré je dobré vedieť pred cestou
- niečo o histórii mesta a trošku o súčastnosti
- ako sa dostať z letiska do centra Varšavy a koľko stojí lístok na mestskú dopravu
- čo vidieť vo Varšave
- ako je to s mestskou dopravou vo Varšave
- kde sa dá v ísť meste najesť a ubytovať
- ako využiť službu free walking tour a aké témy ponúkajú
- koľko ma to celé stálo
- či sa oplatí Varšavu vidieť
- fotogaleriu
Praktické info na začiatok:
- treba do Poľska pas? – nie, stačí občiansky preukaz – veď EÚ a Schengen, ale môže byť aj pas,
- platí sa v Poľsku eurami? – nie, platí sa (poľským) zlotým, drobné sú groše; kurz: 1€ = 4,271 PLN (k 15.05.2018), aktuálny kurz tu,
- mám si ešte doma zameniť peniaze? – nie, netreba; bankomatov je všade dosť, navyše všade sa dá platiť kartou; za 4 dni som nepotreboval mať v ruke peniaze,
- je vo Varšave draho? – nie, je tam porovnateľne ako u nás,
- má Varšava vybudované metro? – áno, Varšava má metro, mapu nájdeš tu,
- je to na dlho? – predĺžený víkend by mal stačiť.
- info o štátnych sviatkoch v Poľsku nájdeš tu
Varšava, Warszawa, Warschau, Warsaw
Je hlavné a zároveň najväčšie mesto Poľska s takmer 1,8 miliónmi obyvateľov. Leží v strednom Poľsku v historickom Mazovsku na strednom toku rieky Visla vo Varšavskej kotline v priemernej výške 100 metrov nad morom.
Histrorické okienko
Prvé osady na území dnešnej Varšavy boli Bródno v 9. a 10. storočí a Jazdów v 12. a 13. storočí. Po tom, ako vojvoda z Płocku, Boleslav II. napadol Jazdów v roku 1281, bola tu založená ďalšia podobná osada s názvom Warszowa. Začiatkom 14. storočia sa stala jedným zo sídiel Mazovského vojvodstva, v roku 1413 sa stala hlavným mestom Mazovska. V roku 1526 bola Varšava pričlenená k Poľskému kráľovstvu. V roku 1596 sa Varšava stala hlavným mestom poľsko-litovského spoločenstva a súčasne hlavným mestom Poľska, kedy sem kráľ Zigmund III. Vasa presunul kráľovský dvor z Krakova. Hlavným mestom Poľska bola do roku 1795, kedy ho napadlo Prusko a stáva sa hlavným mestom provincie Nové Východné Prusko. V roku 1807 bolo mesto oslobodené Napoleónovou armádou a mesto sa stáva metropolou Varšavského vojvodstva. Po Napoleónovej porážke pri Waterloo v roku 1815 sa Poľsko dostalo pod vplyv imperiálneho Ruska. Po znovuzískaní nezávislosti Poľska po konci prvej svetovej vojny v roku 1918 sa Varšava stala znovu metropolou novo tvoriaceho sa štátu. Po dobytí Poľska v októbri 1939 sa stala súčasťou Generálneho gouvernementu pod správou fašistického Nemecka. Sovietske vojská v auguste 1944 po úspešnej operácii Bagration došli až na predmestie Praga a v meste vypuklo Varšavské povstanie. Povstanie bolo potlačené a Varšava zrovnaná so zemou. Po vojne nastalo nové usporiadanie hraníc, moci sa ujala pro-stalinská vláda prezidenta Bolesława Bieruta a Varšava sa stala hlavným mestom komunistickej Poľskej ľudovej republiky. Začína sa obnova mesta.
Dnešná Varšava
Dnes je Varšava skutočnou európskou metropolou s rozvinutým priemyslom. Sídli tu viac než 60 vzdelávacích inštitúcií, predovšetkým Varšavská univerzita, Univerzita kardinála Stefana Wyszyńského, Varšavská technická univerzita, Varšavská ekonomická škola a ďalšie. Je tu cez 30 divadiel, vrátane Národného divadla a opery. Sídlia tu tiež nielen vládne úrady, ale aj mnoho domácich a medzinárodných obchodných spoločností. Má dve medzinárodné letiská. Hlavné je letisko Fryderyka Chopina nachádzajúce sa 8 km južne od centra. Druhým je letisko Modlin, ktoré je 40 km severo-západne od centra slúžiace pre nízko-nákladové spoločnosti.
Poďme už do mesta. Ale ako?
Z letiska Fryderyka Chopina vo Varšave, na ktoré lieta z Bratislavy WizzAir (od 28.10.2018 aj z Viedne) sa dá do centra mesta a späť na letisko dostať dvomi spôsobmi.
- autobusom č. 175 (stojí na hl. stanici – Dwor Centralny a priamo v starom meste – Krakowskie Przedmieście), č.188, č.148, č.331, a tiež nočákom N32; viac info tu.
- vlakom S2 resp. S3, obidva stoja hl. stanici – Dwor Centralny ; viac info tu.
Čo (sme stihli) vidieť vo Varšave?
#1 – Staré mesto
V súčastnosti môžme obdivovať už len kópiu Starého mesta, ktoré bolo založené v 13. storočí. Od roku 1980 je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ani nie tak pre jeho historickosť, ale pre jeho verné znovu-vystavanie. Keď Hitler opúšťal Varšavu, rozhodol sa, že jej historické jadro vypáli a zrovná so zemou. Až 85% Starého mesta bolo počas 2. svetovej vojny zničené. Neuveriteľné – keď si to rozmením na drobné, veď to je do čerta 8,5 budovy z desiatich. Po vojne sa rozhodovalo, či by nebolo lepšie založiť nové hlavné mesto niekde na „zelenej lúke“, no neskôr sa Poliaci rozhodli inak. Za pomoci Sovietov a komunistov celá Varšava a varšavské Staré mesto vstalo z popola. Dnes tu stojí takmer verná kópia Starého mesta vystavaná podľa dobových fotografií spred vojny. Je to najmladšie Staré mesto v Európe.
Prehliadku začneme na Zámockom námestí „Plac Zamkowy“, ktorému dominuje vysoký stĺp s bronzovou sochou kráľa Zigmunda. Ten v roku 1596 ustanovil Varšavu za poľské hl. mesto. Námestie je z ľavej strany obklopené domčekmi s pastelovými fasádami s červenými strechami. Ponúka pekný výhľad na celé námestie a na ďalšiu dominantu – Kráľovský zámok. Vznikol až po rekonštrukcii v roku 1974. Dovtedy tam stál hrad zo 14. storočia, slúžiaci ako kniežacie sídlo a neskôr ako kráľovská rezidencia poľských panovníkov. Na tomto mieste bola 3. mája 1791 schválená poľská ústava – druhá najstaršia ústava na svete (prvá je tá americká). Všetka výzdoba v zámku bola počas vojny zničená, (takmer všetka) kráľovská umelecká zbierka bola nenávratne preč. Otvorenie zámku v roku 1984 bolo načasované na symbolický moment, keď sa na hradnej veži znovu po 40. rokoch rozbehli hodiny v rovnaký čas, keď boli zastavené nemeckým bombardovaním. Dnes sa v zámku nachádza múzeum, ktoré sa určite sa oplatí navštíviť. Nájdete v ňom aj originálne diela od Rembrandta, Bernarda Bellotiho alebo Canalettiho, ktoré sa podarilo zachrániť.
Z námestia pokračujeme ulicou Świętojańska, plnou suvenírov a hlavne tu majú najlepšie gofry so šľahačkou a ovocím. 🙂 Na tejto ulici sa nachádza aj najstarší kostol (pochádza zo 14. storočia) vo Varšave – katedrála sv. Jána Krstiteľa. Takisto bola cez vojnu takmer zrovnaná so zemou. Eric nám ukáže jednu z vojnových fotiek ako katedrála dopadla po vojne. Jej dnešná podoba je už iná, keďže finančne s rekonštrukciou Starého mesta pomáhali aj Sovieti – komunisti a tí nemali pre náboženstvo 2x pochopenie. Nachádzajú sa tu krypty významných poľských osobností ako sú mazovskí vojvodcovia, ale i nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Henryk Sienkiewicz.
Dostávame sa k štvorcovému Staromestskému námestiu „Rynek Starego Miasta“. Podľa mňa najkrajšie námestie v meste. Celé námestie obklopujú pestrofarebné kupecké domy z 16-18. storočia s nádhernými barokovými, gotickými a renesančnými prvkami. Žiaľbohu, opäť nie sú pôvodné. Počas prednášky nám Eric ukáže fotky zničeného námestia. Neuveriteľné a hrôzostrašné zároveň. V jednej z jeho štyroch strán je momentálne umiestnené Varšavské múzeum.
V strede námestia je socha morskej panny „Warszawska Syrenka“, ozbrojená mečom a štítom na obranu mesta. Je symbolom mesta Varšava. Legenda vraví, že priplávala z Kodane cez Baltické more po Wisle až do Varšavy, aby ju ochraňovala. Inak, jeden zo symbolov Kodane je morská panna. Žeby náhoda? Možno.
Staré mesto končí hradbami, ktoré mesto v minulosti chránili a polkruhovou obrannou baštou, gotickým Barbakanom. Z Barbakanu cestička vedie cez klenbovitú bránu priamo do Nového mesta (Nowe Miasto). V 19. storočí stihli hradby aj rozobrať. Dodnes sa zachovalo len niekoľko fragmentov. Časť hradieb bola obnovená pri rekonštrukcii mesta.
#2 – ulice Kráľovskej cesty
Tvoria ju ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Ujazdowskie, ktorými chodievali poľskí králi z Kráľovského zámku do letnej rezidencie Lazienki. Cesta má štyri kilometre a je lemovaná kostolmi, palácmi, pamätníkmi, meštiackymi domami.
My sme prešli iba ulicou Krakowskie Przedmieście. Na jej začiatku stojí kostol sv. Anny z polovice 15. storočia. Neskôr som sa zistil, že sa dá ísť aj hore na vežu, odkiaľ je pekný výhľad na Kráľovský zámok a na celé Staré mesto.
Pokračujeme ďalej na juh. Po ľavej strane míňame sochu Adama Mickiewicza – slávneho poľského básnika, sochu kniežaťa Jozefa Poniatowského na koni umiestnenú pred Palácom Radziwillov – sídlo poľského prezidenta. Oproti sa nachádza Palác Potockých, ktorý je dnes súčasťou Varšavskej univerzity. Ďalej luxusný hotel Bristol a Kostol návštevníkov (Kościol Wizytek) s pamätníkom poľského kardinála Štefana Wyszyńskieho (1901-81).
#3 – Pamätníky
Z vonkajšej strany hradieb stojí pomník Malého povstalca bojujúceho počas Varšavského povstania. Na hlave má asi o dve čísla väčšiu prilbu a v ruke drží samopal. Eric vraví, že malé deti počas povstania nebojovali. Ide o umelecké dielo zobrazujúce malého chlapca zabitého Nemcami počas Varšavského povstania, ktorému dali do rúk (nemecký) samopal. Ide o akúsi symboliku, keď prilba symbolizuje česť a zbraň odhodlanie poľského ľudu.
O kúsok ďalej smerom k stĺpu kráľa Zigmunda nájdeme ďalší pamätník pripomínajúci 2. svetovú vojnu – Pamätník Katynského masakru, ako spomienku na rok 1939, keď Sovieti popravili vyše 20.000 poľských vojenských dôstojníkov.
Kúsok od hradieb Starého mesta vedľa Najvyššieho súdu (Sąd Najwyższy) sa nachádza Pamätník Varšavského povstania (Pomnik Powstania Warszawskiego). Varšavské povstanie bolo ozbrojené povstanie zorganizované poľskou povstaleckou organizáciou v okupovanej Varšave. Jeho účelom malo byť oslobodenie Varšavy spodručia Nacistického Nemecka. Povstanie nemalo veľkú nádej na úspech bez pomoci zvonka (Ruska). Povstanie bolo Nemcami rázne rozdrvené a doslova utopené v krvi. Dôsledky porážky boli pre Poľsko katastrofálne, keď bola pri ňom zdecimovaná elita poľského národa.
Na Pilsudkieho námestí (Plac Piłsudskiego) ako začína Saská záhrada (Ogród Saski) sa nachádza Hrob neznámeho vojaka (Grób Nieznanego Żołnierza). Stojí medzi ruinami Saského paláca zo 17. storočia, ktorý nacisti zrovnali so zemou. Tento symbolický hrob je tak jedinou časťou paláca, ktorá sa dodnes zachovala a stráži ho čestná stráž. Na stálu pamiatku všetkým vojenským obetiam, ktorých bolo Poľsko súčasťou tu horí večný oheň.
#4 – Palác kultúry a vedy
Ja som ho pomenoval ako „varšavský Empire State Building“. Nachádza sa v centre mesta v tesnej blízkosti hlavnej železničnej stanice. Určite ho neprehliadnete. Ide o najvyššiu budovu nielen Varšavy, ale aj Poľska. V 42 poschodovej budove, ktorej výška je 231 metrov sa schováva pošta, fitnes, obchody, koncertné a konferenčné sály, kiná, múzeá, knižnice a tiež 3 divadlá.
Palác dal v roku 1952 postaviť Stalin a podľa jeho slov, ide o „Dar národov Sovietskeho zväzu pre poľský ľud“. Dokončený bol v roku 1955. V súčastnosti je tŕňom v oku všetkých Poliakov, keďže pripomína Sovietsky zväz a s ním spojené ťažké obdobie neslobody v socialistickom režime. Od roku 2007 je celý jeho objekt pamiatkovo chránený, ale aj napriek tomu sa dosť diskutuje o jeho budúcnosti.
Na 30. poschodí sa nachádza panoramatická vyhliadka, na ktorú nás dostane jeden zo 14. rýchlovýťahov za ani nie pol minútky. Výhľad je fakt impozantný, keď máme pre sebou celé mesto ako na dlani zo všetkých svetových strán. Hore na vyhliadku sa platí vstupné 20 PLN, viac o cenách vstupeniek nájdeš tu.
#5 – Pozostatky múrov varšavského geta
Do smutnej histórie mesta sa zapísalo aj Varšavské geto založené v roku 1940. Počas druhej svetovej vojny to bolo najväčšie geto zo všetkých židovských get v nacistami okupovanej Európe. Všetci Poliaci, ktorí žili v oblasti, kde malo geto vzniknúť sa museli vysťahovať. Naopak Židia, ktorí žili mimo plánované geto sa sem museli presťahovať. Postupne sem bolo nasťahovaných vyše 400.000 ľudí. Neskôr bolo geto obohnané troj-metrovou stenou, na vrchu bol ostnatý drôt. Ľudia tu žili v extrémnych podmienkach, kde panoval strach, hladomor a rôzne epidémie. Neskôr malo prísť k likvidácii geta. Do konca roku 1942 bolo do vyhladzovacích táborov vyvezených vyše 300.000 obyvateľov geta. Smutné, veľmi smutné.
Dnes na území Varšavy nájdeme už iba časti múrov a kde-tu aj pôvodné (chátrajúce) domy. Niektoré tehly boli z múrov geta vybraté a uložené do múzeí po celom svete. Hranice niekdajšieho varšavského geta si môžete pozrieť na interaktívnej mape tu.
#6 – Park Lazienki
S rozlohou až 76 hektárov je najväčším parkom vo Varšave. Založený bol ešte v 17. storočí na mieste voľne rastúceho lesa. Super miesto na oddych, hotová oáza pokoja v strede rušného veľkomesta. Dá sa tu pokojne stráviť aj celý deň, no toľko času nemáme.
Medzi tie najzaujímavejšie budovy patrí Kráľovský palác, nazývaný aj Palác na vode, alebo na ostrove. Bol letným sídlom kráľa a tiež zakladateľa parku – Stanislava Augusta Poniatowského. V paláci sa nachádza múzeum s množstvom sál a galérií. (otvorené utorok až nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.; platí sa vstupné 25 PLN).
V parku je umiestnený pomník Frederyka Chopina – poľského hudobného skladateľa, najväčšej osobnosti mesta, ale aj pomník Henryka Sienkiewicza – poľského prozaika, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru a niekoľko zaujímavých budov. V lete sa tu konajú napr. obľúbené koncerty vážnej hudby či iné akcie.
Tip pre Vás:
- Každý štvrtok je vstup do všetkých galérií v parku zadarmo (netreba sa rezervovať a je to bez sprievodcu). Viac info o vstupenkách a ich cenách tu.
- Odvezie Vás tam napr. bus č.116, č.180, ktorý ide z Krakowského predmestia, čo je len kúsok od Starého mesta;
#7 – Wilanów
Palác postavený v barokovom štýle v r. 1679 podľa versaillského vzoru obklopený peknými záhradami sa nachádza približne 6km južne od parku Lazienki. Zámok Villa Nova (v poľštine Wilanów) bol letným sídlom kráľa Jána III. Sobieskeho. Viacej ako vstupné nádvorie sme nevideli, začína pršať a už ani toho času veľa nie je. Bežíme teda späť na autobus do mesta. No určite za pozretie stoja kráľovské záhrady, galérie, apartmány, Potockého zbierka umeleckých diel a mnoho ďalšieho.
Tip pre Vás:
- Každý štvrtok je vstup do paláca a do parku zadarmo (treba si ale kúpiť lístok s nulovou hodnotou na konkrétnu hodinu). Viac info o vstupenkách a ich cenách tu.
- Odvezie Vás tam napr. bus č.116, ktorý ide z Krakowského predmestia, čo je len kúsok od Starého mesta; a bus č.519, ktorý ide z hl. stanice (Dw. Centralny)
#8 – Multimediálna fontána
Nachádza sa v Multimediálnom parku fontán na ľavom brehu rieky Visly kúsok od Starého mesta. Cez deň je to na prvý pohľad úplne bežná fontána. No pred zotmením, keď sa začnú okolo nej zhlukovať ľudia, sa dá tušiť, že to nebude až taká obyčajná fontána.
Ide naozaj o veľmi peknú a modernú audio-vizuálnu atrakciu mesta. Predstavenie začína o 21:30 každý piatok a sobotu a to iba od mája do septembra (september od 21:00). Viac info tu.
Po zotmení začne fontána na rozprašovanej vodnej stene premietať legendu o zaľúbenom mazovskom princovi, prezývanom „Princ medveď“. Mladej dievčine na prvé rande kúpil kvety. Utekal s nimi pred kostol, o ktorom vedel, že sa tam často pohybuje. Keď dievča uvidel v svadobných šatách, zostal šokovaný. Princa premohlo veľké sklamanie a zúfalstvo. Hodil kvety o zem a začal plakať tak veľmi a dlho až sa premenil na medveďa. Unavený od žiaľu sklonil hlavu k zemi a vyplavením poslednej slzy skamenel. Celý príbeh je umocnený a podporený hudbou (aj modernou). Dodnes sa jeho skamenená podoba nachádza v starom meste (pri kostole). Vraj sa jeho skutočná podoba obnoví až vtedy, keď opäť nájde lásku. Takže dámy, je to na Vás. Nájdite skameneného medveďa, venujte mu svoju lásku a možno bude princ Váš. 🙂
#9 – Národný futbalový štadión
Nachádza sa medzi železničným mostom a mostom Poniatowskina pravom brehu rieky Visly. Je pomerne nový, veď postavený bol v rokoch 2008-2011. Je domovským stánkom poľskej futbalovej reprezentácie. Jeho kapacita je 58.000 divákov, čo z neho robí štadión s najväčšou kapacitou v celom Poľsku. Ide o viacúčelovú stavbu schopnú hostiť športové podujatia, koncerty, kultúrne programy a konferencie. Po zotmení svieti v bielo-červených národných farbách.
#10 – Múzeá
Fanúšikovia múzeí si vo Varšave naozaj prídu na svoje. My sme stihli pozrieť iba jedno – Múzeum Varšavy. Založené bolo v r. 1936 a je umiestnené v jednej zo štyroch strán Staromestského námestia. Je tu vystavených viac ako 300 000 jedinečných exponátov z celej Varšavy. Zbierka zahŕňa všetko od nábytku, plastiky, hodiny, mapy, fotografie, pohľadnice a panorám Varšavy až po kúsky odevov, šperkov, zbraní. Najstarší objekt v zbierke Múzea sa datuje od začiatku 14. storočia. Na piatom poschodí, je dokonca vyhliadka na celé Staromestské námestie.
Tip pre Vás:
- Každý štvrtok je vstup do múzea zdarma (treba si však kúpiť lístok s nulovou hodnotou ).
- V iné dni – Utorok – Nedeľa sa platí vstupné 20 PLN a otovrené je 10:00 – 17:00. Pondelok je zatvorené.
Pre nedostatok času sme nestihli pozrieť niektoré (pre mňa tiež) zaujímavé múzeá ako sú napr. Múzeum Varšavského povstania, Armádne múzeum, Múzeum Fryderyka Chopina, Kopernikovo centrum vedy.
Kompletný zoznam múzeí aj s recenziami nájdete na Tripadvisore.
Doprava po Varšave
Systém verejnej dopravy v meste (ZTM) zahŕňa sieť autobusov, električiek a dve metro linky. ZTM linky sú rozdelené do dvoch tarifných zón. Zóna 1 je v rámci mesta a Zóna 2 je mimo hraníc Varšavy. Mapu tarifných zón nájdeš tu.
- Ceny lístkov:
- 20-minútový (červený) – neobmedzený počet jázd v časovom limite v zóne 1 a 2 – 3,40 PLN;
- 75-minútový (zelený) – neobmedzený počet jázd v časovom limite v zóne 1 – 4,40 PLN;
- 24-hodinový (modrý) – neobmedzený počet jázd v zóne 1 – 15 PLN;
- 72-hodinový (fialový) – neobmedzený počet jázd v zóne 1 – 36 PLN;
- Víkendový (tmavo-červená; bordová) – neobm. počet jázd v zóne 1 a 2 – platí od piatka 19:00 do pondelka 8:00 – 24 PLN.
- viac info o cenách lístkov tu, alebo tu.
- vo všetkých autobusoch sú pri druhých dverách ay na lístky; dá sa platiť iba kartou.
- stanice metra majú ay pri vstupných bránach alebo pri výťahoch.
Kde sa ísť najesť a ubytovať?
Poľsko je známe aj svojimi pierogmi. Ochutnať ich môžete napríklad v sieti reštaurácií Zapiecek. Možností kde sa ísť najesť je po celom meste naozaj veľa, sieť reštaurácií je bohatá. Pri výbere môže opäť pomôcť Tripadvisor. My sme ochutnali jedlo v Reštaurácii KULTURA na Krakowskom predmestí a chutilo nám.
Sieť hotelov je naozaj pestrá. Stačí si len na známych vyhľadávačoch zvoliť také, aké Vám najviac vyhovuje. My sme chceli byť v centre a preto sme si vybrali „Rent like home – Apartament Plac Zamkowy“ priamo na Zámockom námestí v Starom meste. (Cena na 3 noci pre 3 osoby bola 225€, čo je 25€ os./noc.) A nie, neplatia mi za reklamu 🙂 .
Free walking tour
Počuli ste niekedy o tom, že by Vám niekto urobil prehliadku po meste za sprepitné, pričom jeho výška je iba na Vašom rozhodnutí? Ak nie, tak vedzte, že presne takto funguje „free walking tour.“ Prehliadku zväčša robia miestni nadšenci, ktorí Vás prevedú mestom, povedia Vám množstvo zaujímavostí, ktoré možno ani nenájdete v sprievodcoch.
Nájsť sa dajú na nete na tejto stránke, ponúkajú množstvo tematických okruhov ako je „Varšava vo vojne“, „Alternatívna Varšava“, „Historické centrum Starého mesta“, „Komunistická Varšava“. Ďalšia možnosť je skupinka ľudí okolo Oranžového dáždnika, s témami „Varšava v 2. svetovej vojne“, „Židovská Varšava“, „To najlepšie z Varšavy“, no a samozrejme aj „Staré mesto“.
My sme vo Varšave prvý krát využili takúto službu. Chceli sme si pozrieť Staré mesto. Proste iba sme prišli na dané miesto v daný čas. Vybrali sme si Oranžový dáždnik a to len preto, lebo začínali skôr ako „konkurencia“. Prehliadka začína každý deň o 10:00 na Zámockom námestí „Plac Zamkowy“ pri soche kráľa Zigmunda. Sprevádzal nás Eric a musím povedať, že sme boli s jeho výkladom veľmi spokojní.
Koľko ma to celé stálo?
- bus Nitra – Bratislava – Nitra: 10€
- letenka Bratislava – Varšava – Bratislava: 28,50€
- doprava po meste: 5,30€
- ubytko: 75€
- jedlo + pitie: 55€
- vstupenky: 5€
- suveníry: 11€
- Spolu na 1 osobu: 189,80€
Je to veľa, či málo? Dalo by sa to urobiť možno aj lacnejšie, ale aj drahšie. Dalo by sa určite ušetriť na ubytku a nebývať v centre. Ja si myslím, že bez nejakého obmedzovania za necelé 4 dni aj s cestou minúť takmer 200€ v hlavnom meste členskej krajiny EÚ (aj keď krajiny niekdajšieho východného bloku) je taká stredná cesta. Plus, keď si uvedomím, že som videl ďalšie pekné a zaujímavé mesto, tak je to prijateľná cena.
Čo dodať na úplný záver?
Varšava je mesto s bohatou historiou, ktoré si v 20.storočí prežila mnoho. Najničivejšia bola pre ňu 2.svetová vojna, kedy mesto doslova ľahlo popolom. Mesto bolo na novo vystavané podľa fotografií spred vojny. Je až neuveriteľné ako verne staré mesto obnovili. Ešte aj dnes tu vidieť stopy po guľkách. Varšava má u mňa veľký obdiv, ako to vštetko zvládla. Staré mesto a jeho pestrofarebné domčeky pôsobia neuveriteľne rozprávkovo až romanticky. „Stalinov dar“ je naozaj megalománsky, treba to vidieť na vlastné oči. Varšava ponúka nielen históriu, múzeá a kultúru, ale aj zelené plochy, parky a mrakodrapy. Každý si tu nájde niečo pre seba. Nám sa vo Varšave veľmi páčilo a musím povedať, že predčila moje očakávania. Zbaľte si teda ruksak, kufor, tašku, igelitku a vyrazte do Varšavy, určite neoľutujete!
Fotogaléria
Ak sa Vám tento článok páčil, pokojne ho odmeňte lajkom. Bude mi potešením, ak Vám tento článok v niečom poradil alebo aj pomohol. 🙂
Ak poznáte niekoho, komu by tento článok tiež pomohol, tak ho pokojne zdieľajte na Facebooku. Alebo mu ho aspoň pošlite do správy. 🙂
Ďakujem ! 🙂
Všetky fotky použité v tomto článku som zhotovil ja. V prípade, že fotka nie je moja, je pri nej uvedený zdroj. Osoby na fotkách súhlasili so zverejnením.
Ak by ste chceli hocičo doplniť, poopraviť, spýtať sa, proste vyjadriť svoj názor, pokojne pridajte svoj komentár nižšie, alebo mi napíšte e-mail na info@cestujemtrekujem.com.
‼ PS: Článok si pre istotu uložte do záložiek, lebo nikdy neviete, kedy ho opäť budete potrebovať. 😉 ‼
Pridať komentár